ТОВ "Віньковецький сирзавод"

Історія розвитку

Свій початок у районі галузь бере з примітивного селянського маслоробства, яке в роки перших довоєнних п’ятирічок поступово централізували відкриттям  у 1939 році районного маслоробного заводу, що знаходився в с. Зіньків. У Віньківціях та ще в кількох селах району були відкриті молокоприймальні пастеризаційні і сепараторні пункти, що постачали продукцію на підприємство. Переробка молока і виробництво кінцевої продукції – масла велись примітивно, з допомогою ручних сепараторів і “маслобойки”, що приводилась у дію з допомогою кінної тяги. Охолоджувалась продукція льодом, що заготовлявся взимку на місцевих водоймах.

У роки Великої Вітчизняної війни німецькі окупанти, зацікавлені в постачанні молочної продукції для армії і в країну, завозили в район свої сепаратори, зобовязували населення здавати молоко.

Після війни маслоробна галузь поступово відроджувалась.В 1946 році було 7 сепараторних пунктів де молоко збирали із сіл, сепарірували його і вершки відправляли на Віньковецький маслозавод, а відвійки віддавали здатчикам молока.

Маслозавод з 1944 по 1949 роки знаходився на території нинішнього автопідприємства у Віньківцях, і був підпорядкований Камянець-Подільському тресту Укрглавмолпром. З 1952 року по 1959 рік пастеризаційний і сепараторний пункт розміщувався у районі райцентрівської лазні. Колектив його був малочисельним: 4-5 робітників, 2-3 лаборанти, і майстер – маслороб. Майстрами працювали: Котлінський, Невенгловський Л.Г., Богомаз Л.І., Герасимов Г.К.. Ручні німецькі сепаратори у ті роки були замінені вітчизняними з приводом від електродвигунів, але більшість виробничих операцій виконувались вручну. Виробництво було мало рентабельним.

На кінець 40 і початок 50 років були доведені плани по заготівлі молока і дозволялося здавати замінники молока (сало свиняче, масло саморобне).В 1949 році почалося будівництво маслозаводу в селі Зіньків, яке закінчилося в 1952 році. І так з 1952 року до вересня 1959 року був збудований Віньковецький маслозавод у селі Зіньків.

З 1946 року по 1958 рік завод очолювали слідуючі директора: Григоров, Присяяжнюк, Камінський, Гудований Д.С., Сорокін В.М., Купчинський Ф.О., Ткачук М.Л., Семченко І.П., Усик.

З початку освоєння цілинних земель у Радянському Союзі ряд спиртових заводів в Україні демонтувались і перевозились у Казахстан для переробки зерна. На підставі Постанови № 136 від 11.08.1959 року Раднаркому Віницького економічного адміністративного району був ліквідований Віньковецький спіртзавод і переобладнаний на Віньковецький маслосирзавод.Очолив його Удима Олександр Іванович на підприємстві працювали 43 робітники та інженерно технічні працівники. На той час заготівля молока складала 5939 тонн.  На підприємстві  панувала ручна праця, холодильне обладнання відсутне, котельня працювала на твердому паливі.

В 1959 році пастеризаційні пункти передавались в колгоспи і переходили поступово на відправку молока безпосередньо з господарств. 

В наступні роки підприємство очолювали Заріцький Георгій Йосипович, Чорнодоля Микола Онуфрійович, Друкаренко Петро Андрійович. Майстрам – маслоробом працював Микола Федорович Галінський. 

З 1966 року директором заводу був призначений Якименко Іван Андрійович, який пропрацював до 1982 року. За час його керівництва з 1969 по 1971 р.р. була проведена масштабна реконструкція підприємства. Було добудовано сироварний цех і завод змінив назву на сирзавод. Після реорганізації Совнархозів завод відносився до Хмельницького молпрому. І з 1971 року перейшли на випуск твердих сирів. Заготівля молока зросла до 10500 тонн. Виробляли сир жирний,  всього 96  тонн, масло тваринне,цільномолочну продукцію, цукор молочний, морозиво.Чисельність працюючих складала 73 чол. Було встановлено нове технологічне обладнання, механізовано трудомісткі виробничі процеси, котельня переведена на рідке паливо. Зросла продуктивність праці, виробництво стало рентабельним, що дало змогу виділити кошти на захист довкілля, соціальну сферу. 

Першим  майстром сироробом стала ветеран підприємства Заганяч Марія Степанівна, яка згодом за успіхи в праці удостоєна ордена  Леніна, стала спеціалістом першого класу. Маслороб заводу Олена Антонівна Мишак була нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора. Освоював виробництво цукру молочного майстер Кукурудза Ілля Дмитрович, удостоєний ордена “Знак Пошани”. Їх трудову єстафету прийняли і примножили славу свого підприємства  майстер- маслороб Кошай Зіновій Михайлович і приймальник молока  Христофор Іван Гнатович, удостоєні в 1976 році орденів Трудової Слави ІІІ ступеня. З березня  по вересень місяць 1982 року очолювала завод Мазур Євгенія Григорівна.

Протягом 4 років завод очолював Віктор Петрович Шмирко, а з квітня 1986 року по травень 2008 року директором підприємства, а згодом головою правління ЗАТ «Віньківці сирзавод» став Процевський Михайло Іванович.

В останні роки минулого століття  без зупинки виробництва  на підприємстві проведено реконструкцію всіх виробничих і підсобних цехів, повністю оновлено технологічне обладнання, котельню переведено на природній газ. Додатково  введено в дію цех по виготовленню кисломолочної продукції та йогуртів, його обладнано сучасним обладнанням, успішно впроваджено найсучасніші передові технології виробництва продукції,  створено нові робочі місця.
Для забезпечення власного виробництва високоякісною екологічно чистою сировиною підприємство обзавелось землею, високопродуктивним дійним стадом, створило надійну технічну кормову базу. З 1991 року перейшли на створення своїх зливних пунктів по заготівлі молока від населення. В населених пунктах Віньковеччини та інших районів області відкрито 28 заводських приймальних пунктів по заготівлі молока з підсобних господарств населення.

У квітні 1996 року підприємство реструктуризовано в ВАТ Віньківці сирзавод, а уже у 1999 році перейменовано у ЗАТ "Віньківці сирзавод".

2000 – 2010 роки стають для підприємства досить вагомими і важливими, тому що в цей період підприємство стає лауреатом багатьох національних конкурсів у різних номінаціях. І варто зазначити, що саме у 2010 році його перейменовують ТОВ “Віньковецький сирзавод” який функціонує і на даний момент. 

Ключові події в діяльності підприємства:

 • 1939 Відкрився районний маслоробний завод

 • 1945 - 1959 роки Післявоєнне відродження заводу 

 • 1966 - 1971 роки Проведена капітальна реконструкція підприємства. Перейменовано на сирзавод.

 • 1971 Почалося виробництво твердих сирів.

 • Квітень 1986 Директором підприємства став Процевський Михайло Іванович.

 • 1986-1991 роки Проводиться масштабна модернізація виробництва.

 • 1991 Відкриваються власні пункти приймання молока.

 • 1996 рік підприємством реструктуризованій у ВАТ «Віньківці сирзавод»

 • 1999 рік ВАТ «Віньківці сирзавод» перейменовано в ЗАТ «Віньківці сирзавод»

2000 - 2010 роки Підприємство стає лауреатом багатьох національних конкурсів у різних номінаціях, зокрема:

 • диплом  лауреата загальнонаціонального конкурсу “Вища проба”;
 • диплом номінанта видання “Золота книга ділової еліти України”;
 • диплом переможця Всеукраїнського конкурсу-виставки “Кращий Вітчизняний Товар 2006 р” на масло “Селянське” та сир “Гауда”;
 • переможець національного конкурсу “100 кращих товарів України” на державному рівні став сир Чедер “Віньківчанка” ;
 • переможцем на регіональному рівні сир твердий сичужний “Естонський”;
 • за підсумками дегустаційного конкурсу, що проводився в рамках десятої ювілейної міжнародної виставки “Укр’ясомолпром - 2007 р.” золотою медаллю нагороджено масло солодковершкове селянське “Віньковецький смак”. 

Колектив та керівник підприємства неодноразово нагороджувались відзнаками обласної та районної держадміністрацій, заносилися на обласну та районну Дошку Пошани “Кращі люди Хмельниччини” та “Кращі люди Віньковеччини”.
Незважаючи на кризу в переробній галузі  та з метою модернізації виробництва, виготовлення нових видів продукції, покращення умов праці керівництвом підприємства за рахунок власних коштів у 2011 році  проведена величезна робота, а саме:

 • зроблений капітальний ремонт сирцеху з заміною виробничого обладнання, на що витрачено 120 тис.грн.;
 • придбано два автомобілі для доставки продукції до споживачів вартістю 151 тис.грн.;
 • придбано автоматизовану систему контролю та управління електроенергією, що дало змогу значно економити кошти за електроенергію.
 • Вартість даної системи становить 31,5  тис.грн.
 • придбано та встановлено газову горілку нового покоління, за рахунок чого економія газу склала 20%.
 • Вартість придбаної горілки – 153,6 тис.грн.;
 • придбано два надпотужні конденсатори, які дозволили звести до мінімуму використання реактивної електроенергії.
 • Вартість конденсаторів – 11,8 тис.грн.;
 • проведено капітальний ремонт компресорного обладнання, який дозволив в достатній мірі забезпечити підприємство холодом для підвищення якості продукції. Кошторисні витрати по ремонту склали 75,3 тис.грн.    
 • Загальний обсяг інвестицій у 2011 році склав 887.0 тис.грн.

Для забезпечення власного виробництва високоякісною екологічно чистою сировиною підприємство тісно співпрацює з такими виробниками молока як ТОВ «Агропрогрес-В», СГК «Летава» та СВК «Віньковецьке молоко». Щодо стосується СВК «Віньковецьке молоко» то даний сільськогосподарський виробничий кооператив був створений  у  2011 році  і об’єднав частину здавачів молока не лише Віньковецького, але й Новоушицького районів. СВК «Віньковецьке молоко» налічує 1514 членів кооперативу, котрі доглядають 2300 голів корів і  їх кількість поступово  продовжує збільшується. Між ТОВ «Віньковецький сирзавод» та СВК «Віньковецьке молоко» укладений довгостроковий договір згідно якого кооператив на постійній основі постачає молоко заводу.

Наданий час підприємство спеціалізується з виробництва жирних сирів, яких виготовляється 19 видів. Виробництво масла вершкового налічує 7 видів. Асортимент продукції, що випускає цех цільномолочної продукції складає 17 найменувань, Це сметана 20 та 21 відсоткової жирності, кефір 1 та 3,2 відсоткової жирності, сир м’який «Здоров’я» йогурти з 2 видами наповнювачів. Є серед асортименту і такі, що несуть оздоровчі властивості, по-справжньому корисні для здоров’я. Це лікувально-профілактичний напій „Наріне”, кефір „Європейський”, кефір «Джерело здоров’я». 

У жовтні 2011 року ТОВ «Віньковецький сирзавод» розпочато виробництво нового кисломолочного продукту «Наріне». Це продукт спеціального дієтичного та раціонального харчування, він дуже корисний для профілактики дисбактеріозів, при лікуванні захворювань шкіри, кишково-шлункового тракту, при імунодефіцитах тощо. «Наріне» може використовуватися як у лікувальних, так і в профілактичних цілях.

З початку 2012 року підприємством зроблено багато роботи:

 • здійснено перехід котельні на альтернативне джерело палива – тріску. Впровадження даного заходу дозволило зекономити в 2012 році 617,5 тис.грн.
 • завершується капітальний ремонт та модернізація цільномолочного цеху з заміною виробничого обладнання,
 • відкрито новий цех по відвантаженню  готової продукції укомплектований сучасним холодильним обладнанням.
Директор ТОВ «Віньковецький сирзавод» - Шимков В.І.